OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Tu.Danka

BYLINKY

1. OČIANKA ROSTKOVOVA

Očianka je jednoročná drobná (5 - 25 cm vysoká) poloparazitická bylina. Koreňovými vláskami parazituje na koreňoch iných rastlín. Má bohato rozkonárené, husto olistené stonky so sediacimi protistojnými ostro pílkovitými listami. Z pazúch listeňov horných listov vyrastajú obojpohlavné súmerné kvety zoskupené do strapcov. Majú štvorzubý zvončekovitý kalich a dvojpyskovú korunu bielej alebo jemne fialovej farby. Na dolnom pysku s fialovými pozdĺžnymi pásikmi je žltá škvrna. Na stonke, listeňoch a kalichoch kvetov sú žliazkaté chĺpky.

  • Zber a úprava
Zberá sa kvitnúca vňať, ktorá sa rýchlo suší v tieni na prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Vysušená droga je zelená, má horkú chuť a nevonia.
  • Výskyt:
V Istebnom za horičkou na lúke pri škole.
  • Liečivé vlastnosti
V ľudovom liečiteľstve sú najosvedčenejšie účinky pri očných chorobách, kde sa očianka s úspechom používa zvonka, ale aj vnútorne. Účinné sú výplachy a obklady pri zápaloch očnej sliznice a spojoviek, preťažení očí, sčervenaní, zahnisaní, slzení, zelenom zákale a doliečovaní pooperačných stavov. Menej známe sú pozitívne účinky očianky pri tráviacich ťažkostiach, nechutenstve, zvýšenej tvorbe žalú­dočných štiav, ako aj pri zápaloch horných dýchacích ciest a kašli.
  • Príprava
Zápar pripravíme ako tri kávové lyžičky posekanej drogy zaliatej dvoma pohármi horúcej vody a prefiltrujeme cez husté plátno. Používa sa na výplachy alebo obklady pri očných ťažkostiach a na kloktanie pri ochoreniach dýchacích ciest. Pri obkladoch sa vňať zo záparu môže vložiť do plátenného vrecúška, priložiť na oko a po previazaní nechať pôsobiť cez noc. Vnútorné použitie dobre pôsobí ako prídavok k vonkajšiemu.

Liečivé rastliny - odkazy

http://www.herbar.org/liecive-rastliny/

2. MARINKA VOŇAVÁ

Je trváca, asi 30-40 cm vysoká bylina, vyháňajúca z plazivého podzemku priame, nerozkonárené osi, na ktorých sú v niekoľkých praslenoch nad sebou podlhovasto kopijovité, celistvo okrajové, končisté listy. Zbiera sa vňať (Herba asperulae, Herba matrisilvae), ktorá sa odrezáva v čase kvitnutia. Droga má močopudné, žlčopudné a upokojujúce účinky. Vo farmácii sa droga používa na prípravu galeník a na aromatizáciu. Kedysi mala marinka voňavá dobrú povesť ako liek pri chorobách pečene a pri žltačke, a tiež ako upokojujúci a uspávajúci prostriedok. Najdem ju v máji v našej horičke.

3. KOZOBRADA LUČNÁ

Kvet kozobrady si niektorí ľudia môžu pomýliť s púpavou. Avšak ak sa ňu pozriete zblízka, ihneď uvidíte niekoľko rozdielov. Táto rastlina je známa hlavne pre svoje sladké korene a zo severnej Európy sa rozšírila do celého sveta. Prečítajte si viac o tejto zaujímavej liečivke.

Kozobrada obsahuje najmä vitamíny A, C, D a E, vápnik, železo, fosfor a proteín. Je tiež bohatá na prírodný inulín, ktorý nezvyšuje hladinu cukru v krvi, a preto je vhodná aj pre diabetikov. Kozobrada má tiež veľa antioxidantov, ktoré zlepšujú imunitný systém a znižujú riziko rakoviny.
 
Kozobrada je považovaná za rastlinu, ktorá veľmi prospieva funkcii pečene, žličníka a žalúdka. Má detoxikačné účinky a taktiež čistí krv. Disponuje močopudnými účinkami, podporuje zdravú chuť do jedla, podporuje vykašliavanie hlienu a pozitívne vplýva aj na trávenie. Sirup pripravený z koreňa kozobrady poskytuje úľavu pri bronchitíde a neutíchajúcom kašli. Pri kožných problémoch sa môže kombinovať vnútorné podávanie s aplikáciou vonkajšou, a to vo forme obkladov.